Ռիյադը և Երևանը դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման  «ճանապարհային քարտեզ» կմշակեն. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ Arab News-ին
Ռիյադը և Երևանը դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման
«ճանապարհային քարտեզ» կմշակեն. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ Arab News-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիա կատարած այցի (ապրիլի 17-18) շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել «Arab News» պարբերականին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հաշվի առնելով այցի պատմական բնույթը՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո առաջինը լինելը՝ հարցազրույցը հիմնականում կենտրոնացել է այցի ընթացքում կայացած քննարկումների, Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների վրա: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային հարցերի: Ստորև ներկայացվում են հարցազրույցի՝ ՀՀ ԱԳՆ առանձնացրած հիմնական մեջբերումները:
- Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո դրանց զարգացման հեռանկարներ
Պատմականորեն մենք բարիդրացիական հարաբերություններ ենք ունեցել արաբական աշխարհի, բոլոր արաբական երկրների հետ, և այդ հարաբերությունները հիմնված են եղել մեր ժողովուրդների միջև ավանդական, պատմական բարեկամական կապերի վրա: Իհարկե, մենք չենք մոռանում, որ արաբական շատ երկրներ ընդունել են և նոր տուն դարձել Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայերի համար: Միաժամանակ, մշակութային կապերը, հարաբերությունները եղել են նաև դրանից առաջ։ Ուստի, այս համատեքստում նաև մի փոքր տարօրինակ էր այն, որ Հայաստանի Հանրապետության և Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության միջև նույնիսկ դիվանագիտական հարաբերություններ չկային։ Եվ այս առումով 2023 թվականն իսկապես պատմական տարի էր. մենք դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցինք։ Իսկ հիմա կայացավ իմ այցը Ռիյադ. հանդիպումներ եմ ունեցել համապատասխան պաշտոնյաների, այստեղի իմ գործընկերների հետ։ Եվ հարկ է նշել, որ երկու երկրները՝ Հայաստանն ու Սաուդյան Արաբիան, փոխադարձ վստահեցնում են, որ սա միայն սկիզբն է, մենք չենք ուզում այստեղ կանգ առնել։ Կան մի շարք ոլորտներ, որտեղ մենք կարող ենք խորացնել մեր համագործակցությունը, և կան շատ ոլորտներ, որտեղ մենք կարող ենք ուսումնասիրել, թե ինչ կարող ենք համատեղ անել։ Եվ հուսանք, որ այս այցից հետո կհայտնվի «ճանապարհային քարտեզ»՝ մեր հարաբերությունների զարգացման «ճանապարհային քարտեզ»։
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի, ինչպես նաև էկոնոմիկայի և պլանավորման, կրթության նախարարների հետ հանդիպումների ժամանակ քննարկել ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո ընձեռնվող հնարավորությունները: Ես անկեղծորեն կարծում եմ, որ այստեղ չկան սահմանափակումներ. կրթություն, գիտություն, առաջադեմ տեխնոլոգիաներ, քաղաքաշինություն, գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, մարդկանց միջև շփումներ, առևտրային ներդրումներ, ենթակառուցվածքներ: Այնքան շատ բաներ են կատարվում այստեղ՝ Սաուդյան Արաբիայում, բայց նաև Հայաստանում: Եվ իհարկե, ապագան բավականին խոստումնալից է մեր համագործակցության համար։
Մեր տեսլականն այն է, որ մենք պետք է շատ սերտ համագործակցություն կառուցենք Սաուդյան Արաբիայի հետ, այդ թվում, երբ խոսքը վերաբերում է տարածաշրջանային, բայց նաև միջազգային հարթակներին: Նշեմ, որ երբ Սաուդյան Արաբիան հանդես եկավ «Էքսպո 2030»-ը ՍԱ-ում անցկացնելու հայտով, Հայաստանը դրան աջակցող երկրների թվում էր։ Եվ, ի դեպ, սա շատ լավ առիթ է շնորհավորելու Սաուդյան Արաբիային։
Տարածաշրջանային հարցեր
- Իսրայելապաղեստինյան հակամարտություն
Հայաստանը մշտապես աջակցել է «երկու պետություն» սկզբունքով Պաղեստինի և Իսրայելի միջև հակամարտության հանգուցալուծմանը: Հայաստանը դեմ է քաղաքացիական անձանց թիրախավորմանը: Եթե հիշում եք, մի քանի ամիս առաջ մենք նույնատիպ զարգացումների միջով անցանք, երբ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների արդյունքում 100.000 հայեր ստիպված եղան լքել իրենց պատմական հայրենիքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը, և ապաստան գտնել Հայաստանի Հանրապետությունում: Մենք իսկապես մերժում ենք քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ուժի կիրառման ցանկացած դրսևորում: Կցանկանայի նաև նշել, որ Հայաստանի կառավարությունը վերջերս Գազայից տեղահանված փախստականներին հումանիտար աջակցություն ուղարկեց: Հուսով ենք, որ դա կօգնի թեկուզ ինչ-որ առումով թեթևացնել նրանց վիճակը և տառապանքները:
Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման տեսլականը
Մենք իսկապես հավատում ենք, որ կա Հարավային Կովկասում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու իրական հնարավորություն։ ՀՀ կառավարությունը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին, և մենք բանակցություններում ներգրավված ենք բարեխղճորեն և կառուցողական կերպով: Թեև պետք է նշեմ, որ դեռևս կան մի քանի կարևորագույն հարցեր, որոնց վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումները հեռու են միմյանցից։ Առաջին խնդիրն, իհարկե, սահմանների և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման խնդիրն է: Մենք համոզված ենք, որ գործընթացը պետք է ընթանա 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա:
Մենք հանդես ենք եկել նախաձեռնությամբ, որն անվանել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ». մենք իրապես կարծում ենք, որ եթե Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային կապուղիներն ապաշրջափակվեն՝ ներառյալ ՀՀ, Ադրբեջանի և Թուրքիայի ճանապարհներն ու երկաթուղիները, դա շահեկան կլինի ոչ միայն տնտեսական առումով, այլև կդառնա մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության էական գործոն:
ՌԴ-ի հետ հարաբերություններ
Արդարացի է նշել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները, ես կասեի, իրենց ամենաբարձր կետում չեն։ Իհարկե, կան բարդություններ, և մենք չենք կարող և չենք ուզում թաքցնել այդ բարդությունները։ Խնդիրներ կան, և հարցեր կան հայ հասարակության շրջանում, օրինակ՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործելակերպի, ինչպես նաև մեր ռուս դաշնակիցների կեցվածքի վերաբերյալ, երբ մեր ինքնիշխան տարածքները հարձակման էին ենթարկվում 2022թ., 2023թ. և դրանից առաջ։ Այսպիսով, իսկապես կան որոշ խնդիրներ, բայց միաժամանակ մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ:
ԵՄ-ի հետ հարաբերություններ
Ինչ վերաբերում է ԵՄ հետ հարաբերություններին, հիրավի, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն ունեն եվրոպական ձգտումներ: Այդ ձգտումներն ավելի ու ավելի են ուժեղանում այն հիասթափության ֆոնին, որը ՀՀ քաղաքացիներն ունեցան հայ-ռուսական հարաբերություններում առաջ եկող խնդիրների ֆոնին՝ բայց չսահմանափակվելով միայն դրանով: Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանն էականորեն խորացնում է իր համագործակցությունը Եվրոպական միության և ԱՄՆ-ի հետ: Նրանք մեր հիմնական գործընկերներն են ժողովրդավարական բարեփոխումների հարցում: Այժմ նրանք ցուցաբերում են մեծ հետաքրքրություն Հայաստանի տնտեսական դիմակայունությունն ուժեղացնելու հարցում: Այսպիսով, մենք ԵՄ-ի հետ սկսում ենք սերտ համագործակցության նոր ճանապարհ: Մինչ այժմ ոչ ոք չի կարող կանխորոշել, թե այդ ճանապահը մեզ դեպի ինչ հանգրվան կտանի:

Эр-Рияд и Ереван разработают «дорожную карту» по установлению дипломатических отношений: интервью главы МИД Армении
Эр-Рияд и Ереван разработают «дорожную карту» по установлению
дипломатических отношений: интервью главы МИД Армении
В ходе визита в Саудовскую Аравию 17-18 апреля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал интервью изданию «Arab News». Учитывая исторический характер визита, который является первым после установления дипломатических отношений между двумя странами, интервью в основном было сосредоточено на состоявшихся в ходе визита дискуссиях, перспективах развития отношений между Арменией и Саудовской Аравией. Были также упомянуты региональные проблемы. Арменпресс приводит ниже ключевые цитаты из интервью:
- Перспективы развития после установления дипломатических отношений между Арменией и Саудовской Аравией
Исторически у нас byli дружеские отношения с арабским миром, со всеми арабскими странами, и эти отношения основывались на традиционно исторически дружественных отношениях между нашими народами, между арабским народом и народом Армении. И мы также Не забываем, что многие арабские страны стали домом для армянских беженцев, переживших Геноцид армян. Но, конечно, культурные связи, отношения — они были и до этого.
Следовательно, в этом контексте было также немного странно, что между Республикой Армения и Королевством Саудовская Аравия не было даже дипломатических отношений. И в этом смысле 2023 год стал поистине историческим: мы установили дипломатические отношения. И вот состоялся мой визит в Эр-Рияд. У меня были встречи с соответствующими чиновниками, с моими коллегами здесь.
И надо отметить, что две страны – Армения и Саудовская Аравия – уверяют друг друга, что это только начало, мы не хотим на этом останавливаться. Есть ряд областей, в которых мы можем углубить наше сотрудничество, и есть много областей, где мы можем изучить, что мы можем сделать вместе. И будем надеяться, что после этого визита появится «дорожная карта» развития наших отношений.
В ходе встреч с министром иностранных дел, а также министрами экономики и планирования, образования Саудовской Аравии мы обсудили возможности, открывающиеся после установления дипломатических отношений. Я искренне считаю, что здесь нет никаких ограничений: образование, наука, передовые технологии, городское планирование, сельское хозяйство, туризм, контакты между людьми, коммерческие инвестиции, инфраструктура. Так много всего происходит здесь, в Саудовской Аравии, но также и в Армении. И, конечно, будущее нашего сотрудничества весьма многообещающее.
Наше видение состоит в том, что мы должны построить очень хорошее и тесное сотрудничество с Саудовской Аравией, в том числе когда дело касается региональных дел, а также международных платформ. Я вижу возможное тесное сотрудничество и на международных форумах. Еще раз хотел бы отметить, что когда Саудовская Аравия выступила с заявкой на проведение ЭКСПО-2030, Армения была среди стран, поддержавших это. И, кстати, это очень хороший повод поздравить Саудовскую Аравию.
- Региональные проблемы
Израильско-палестинский конфликт
Армения всегда выступала за разрешение конфликта между Палестиной и Израилем на основе принципа «двух государств». Армения против нападения на мирное население. Если вы помните, несколько месяцев назад мы пережили аналогичные события, когда в результате военных действий Азербайджана 100 тысяч армян были вынуждены покинуть свою историческую родину – Нагорный Карабах, и искать убежища в Республике Армения.
Мы искренне отвергаем любое применение силы против гражданского населения. Хочу также отметить, что недавно правительство Армении направило гуманитарную помощь вынужденным переселенцам из сектора Газа. Мы надеемся, что это поможет хоть в чем-то облегчить их тяжелое положение и страдания.
Видение установления мира на Южном Кавказе
Мы искренне верим, что существует окно возможностей, вполне реалистичный импульс для установления прочного мира и стабильности на Южном Кавказе. Мое правительство привержено этой мирной программе, и мы участвуем в переговорах добросовестно и вполне конструктивно.
Хотя, по правде говоря, еще есть пара принципиальных вопросов, по которым позиции сторон далеки друг от друга. Первый вопрос — это, конечно, вопрос границ и взаимного признания территориальной целостности. Мы убеждены, что этот процесс должен проходить на основании Алма-Атинской декларации 1991 года.
Мы выступили с инициативой, которую назвали «Перекресток мира». Мы искренне верим, что если все транспортные каналы на Южном Кавказе будут разблокированы, в том числе автомобильные и железные дороги Армении, Азербайджана и Турции, это будет выгодно не только экономически, но и станет важным фактором мира и стабильности в нашем регионе.
Отношения с Россией
Справедливости ради стоит сказать, что отношения между Арменией и Россией, я бы сказал, находятся не на самой высокой точке. Конечно, есть сложности, и мы не можем и не хотим их скрывать. В армянском обществе есть вопросы, например, относительно действий российских миротворцев в Нагорном Карабахе, а также отношения наших российских союзников, когда наши суверенные территории подвергались нападениям в 2022, 2023 годах и до этого. Так что проблемы действительно есть, но в то же время мы работаем в этом направлении.
Отношения с ЕС
Что касается отношений с ЕС, действительно, у граждан Республики Армения есть европейские стремления. Эти стремления становятся все сильнее и сильнее на фоне разочарования, которое испытали граждане Армении на фоне проблем, возникающих в армяно-российских отношениях, но не ограничиваясь этим. Хочу подчеркнуть, что Армения значительно углубляет сотрудничество с Евросоюзом и США. Они наши главные партнеры в демократических реформах. Сейчас они проявляют большой интерес к укреплению экономической устойчивости Армении. Таким образом, мы вступаем на новый путь тесного сотрудничества с ЕС. До сих пор никто не может предсказать, к какому пункту назначения нас приведет это путешествие.